Світовий Автомобільний ринок штормить вже понад рік. Різке зниження пропозиції як нових, так і вживаних автомобілів призвело до стрімкого зростання цін і, за прогнозами фахівців, ажіотаж навряд чи спаде до завершення 2022-го року. Лише тоді обережно передбачають зниження дефіциту та насичення ринку. А наразі ситуація буде лише погіршуватись.
Виною всьому крихітні, але необхідні для випуску сучасних авто мікрочіпи, виробництво яких не встигає за потребами світового ринку, особливо в умовах ще швидшої діджіталізації через пандемію.
Чіпів бракує всюди, адже виробництво техніки зросло – віддалена робота, навчання та інші обмеження через пандемію змусили людей купувати ще більше гаджетів та комп‘ютерної техніки. А ще слід врахувати, що в першій половині 2020-го року найбільші виробництва чіпів, зокрема в Тайвані та Кореї, не працювали через суворий карантин.
Негативно вплинула на наявність чіпів та здорожчання їх вартості торгова війна між США та Китаєм.
Але особливо цей дефіцит зачепив автомобільну галузь. Автовиробники зробили ще одну помилку – некоректний прогноз на період локдаунів – думали, що люди будуть сидіти по домівках, і нові машини їм ні до чого. Зменшили плани виробництва, а коли прогноз не справдився і попит на авто навпаки зріс, черга на мікрочіпи була на багато місяців наперед. Через це Toyota, наприклад, у вересні скоротила виробництво на 40% на деяких своїх заводах.
Як же вся ця ситуація впливає на вторинний ринок імпортних авто? Насамперед через брак нових, попит на вживані машини віком до 5-ти років суттєво зріс.
Якщо йдеться про можливість придбати якісний автомобіль з Європи, без пошкоджень та з правдивим пробігом і історією обслуговування, то такі авто можна придбати лише на лізингових аукціонах.
Стандартно термін повернення автомобілів від клієнтів у європейських лізингових компаніях становить 3-4 роки. Але своїм клієнтам взамін вживаних авто, лізинги мають запропонувати нові. А, повертаючись до описаної вище ситуації їх виробництво скоротилось і можливості закупити нові – обмежені. Що роблять клієнти лізингових аукціонів? Продовжують термін використання автомобілів. Так, одна із провідних лізингових компаній Європи, що належить французькій банківській групі, планувала повернути на ринок 400 тисяч автівок, а отримала від клієнтів лише 340 тисяч.
На популярній європейській платформі Exleasingcar, власниками ліцензії якої на українському і польському ринку є компанія DOBROKAR, за останні місяці щоденна кількість авто, які беруть участь в аукціонах, зменшилась на 15-20%.
Таким чином на лізингових аукціонах стрімко падає пропозиція авто і зростають ціни. Перший раз суттєве здорожчання відбулось навесні 2021. В листопаді ажіотаж з цінами досяг свого піку і ставки на популярні авто зросли на 50% і більше.
Тільки величезний досвід представників DOBROKAR дозволяє робити виграшні ставки та викуповувати автомобілі за найкращими цінами, хоча й дещо вищими, ніж кілька місяців тому.
Відтак ціни на наступні партії автомобілів навряд чи будуть падати в найближчий період. Тому порада покупцям – якщо автомобіль потрібний якнайшвидше, краще купити його зараз, бо хоч кількість наявних автомобілів на майданчиках DOBROKAR зменшилась, вони викуплені з аукціонів за найкращими з можливих на сьогодні ставками.
Подальша ситуація буде залежати від змін на ринку. В будь-якому випадку, вартість нових автомобілів буде зростати. Електроніка становить до 20% вартості авто. Щоб виробляти достатню кількість мікрочіпів, компанії змушені інвестувати колосальні кошти у нові виробництва та оновлення існуючих. Відповідно нові чіпи будуть дорожчими і автовиробники не мають шансів не купувати їх для нових автомобілів. Що відповідно вплине на подальший ланцюжок всіх подій на ринку, який ми описали.