25 листопада в Україні набули чинності закони №8487 і №8488, пов’язані з новими правилами розмитнення і легалізації автомобілів з європейськими номерами. Згідно з новими правилами, розмір акцизного податку буде залежати від типу і об’єму двигуна, а також «віку» автомобіля.
Звичайній людині, яка не має відношення до авто бізнесу та не орієнтується в автомобільній тематиці розібратися зі всіма нюансами нового законодавства буде нелегко. У цій статті ми розповімо про різні типи дизельних двигунів та розрахуємо для них вартість акцизного збору.
Що змінилось після прийняття законів про «євро бляхи»?
Закон, що діяв до кінця 2018 року, передбачав пільгове розмитнення автомобілів з двигуном до 1,5 куб. см. Для автомобілів з двигуном до 1,5 діяв найдешевший акциз: для двигунів 1,3 він складав 130 євро, для 1,5 – 150 євро. Дуже популярними є автомобілі Фольксваген груп з двигуном 1,6 – по старому законодавству акциз на них складав 450-500 євро. Акциз на двигуни 2,0 складав приблизно 700 євро. Акцизний збір для автомобілів від 2010 року був стандартним і не залежав від «віку» машини.
Давайте поговоримо, як змінилась ситуація тепер, з прийняттям нового законодавства. Ми розглядатимемо дизельні двигуни, оскільки вони зараз мають найбільший попит.
Яка тепер акцизна ставка?
Акциз на автомобілі з двигуном 1,3 суттєво здорожчає. Якщо раніше він складав 130 євро, то сьогодні власнику доведеться заплатити 97 євро за кожен рік існування машини. Для прикладу, за машину віком 5 років ви заплатите (5?97=485) майже 500 євро. І це тільки акциз, без врахування інших зборів.
Для дизельних двигунів 1,6 куб. см. акцизний збір залишається практично тим самим. Якщо раніше він складав 500 євро, то тепер за п’ятирічну машину ви заплатите 600 євро (ставка 120 євро: 120х5=600).
Ставка для двигунів 2,0 згідно з новим законодавством складає 150 євро за кожен рік. Тобто акциз для п’ятирічної машини складатиме 750 євро, згідно зі старим законодавством він складав грубо кажучи 700 євро.
Як бачимо, ситуація кардинально зміниться для автомобілів з двигуном до 1,5 – акциз відчутно подорожчає. Для 1,6 і 2,0 практично нічого не змінилось. Для двигуна 2,2 куб. см. діє ставка 165 євро, для 3,0 – 215 євро за кожен рік. Аналізуючи даний факт, можна спрогнозувати збільшення попиту на «євро бляхи» з 3-літровим двигуном, адже це буде вигідно. Розмитнення також подорожчало для машин з коробкою Автомат (на 200-400 євро).
Окрім акцизного збору не забуваймо про ПДВ, яке складає 20% від вартості, мито (близько 10%), збір до пенсійного фонду (3%), послуги брокера, сертифікацію, постановку транспорту на облік у Сервісному центрі.
В даний час, всупереч законодавству України, при розрахунку мита не враховується чи має машина пошкодження. Якщо раніше пошкоджене крило чи невелика подряпина могли відіграти роль у вартості розмитнення, то тепер знижку ніхто не зробить. Це ж стосується і навмисно накрученого пробігу автомобіля: раніше розмитнення могло обійтись дешевше, якщо пробіг дуже великий, тепер це не працює.
Сумнівний плюс нових правил розмитнення – збільшення вікового коридору автомобілів до 15 років. За рахунок акцизного збору розмитнення старих автомобілів стає дуже дорогим і невигідним. І навпаки – чим менший вік у автомобіля, тим дешевший акциз.
Приклад: новіше, 5-річне авто, може коштувати на 2000 євро дорожче, ніж, наприклад, 15-річне. Зате його розмитнення коштуватиме значно дешевше: один лише акциз на 15-річну машину може обійтись в 1800 євро. Тому немає ніякого сенсу купляти старе авто з надією зекономити.
Нагадуємо, що за новим законом до кінця лютого діє пільгова ставка акцизу – 50%.